Zajęcia dodatkowe

W przedszkolu realizowane są zajęcia dydaktyczne poszerzające ofertę edukacyjną placówki:

Młody matematyk

„To co musiałeś odkryć samodzielnie zostawia w twym umyśle ścieżkę, którą w razie potrzeby możesz pójść jeszcze raz”
Georg Christoph Lichtenberg

Program zajęć opiera się na założeniu nauki matematyki poprzez zabawę i powstał na podstawie:

  • programu matematycznego „W Krainie Liczb” opartego na materiale dydaktycznym firmy Wehrfritz w postaci „Liczbowych ogrodów”
  • rozwiązań Lego® Education i specjalnie zaprojektowanych zestawów LEGO® Duplo Education: STEAM Park i Coding Express
  • własnych doświadczeń, zdolności i zainteresowań nauczyciela prowadzącego.

Na zajęciach „Młody matematyk” realizowanych w modelu STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Maths)” to dzieci tworzą matematykę, tworzą przestrzeń dla indywidualnych pomysłów. Każde zajęcia jest nową i ciekawą przygodą pokazującą dzieciom piękno matematyki. Atrakcyjne pomoce i ciekawe zabawy matematyczne wykorzystujące zestawy klocków, bajki, muzykę, ruch, nowoczesne technologie (w tym roboty edukacyjne) zachęcają dzieci do kreatywnego działania, ułatwiają porządkowanie przeżyć i wiedzy. W tym bogactwie i różnorodności działań dzieci znajdą coś na miarę swoich możliwości i zainteresowań.

Opracowała: Joanna Pacholczyk-Mizdalska

Aktywny przedszkolak – zajęcia sportowe

„Ruch jest nieodzownym elementem poprawiania zdrowia, rozwijania sprawności, nabywania doświadczeń, kształtowania nawyków, postaw i umiejętności, rozwijania uczuć społecznych i smaku estetycznego. Szeroko pojęte zdrowie (w sensie fizycznym, psychicznym i społecznym) kojarzy się zawsze z prawidłowym rozwojem fizycznym i pełną sprawnością ruchową.”
prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska

Główne cele programu zajęć sportowych to troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną, zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych. Rozwój sprawności ruchowej dzieci jest ściśle związany z jego rozwojem umysłowym i jednocześnie ma na niego duży wpływ. Sprawność ruchowa kształtuje się przez całe życie i jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się stron motoryczności człowieka. U dziecka w wieku przedszkolnym rozwija się ona przez nabywanie doświadczeń i nawyków ruchowych między innymi w działalności sportowej. Zatem zgodnie z przysłowiem „W zdrowym ciele zdrowy duch” już od najmłodszych lat należy w dzieciach zaszczepiać miłość do sportu, do ruchu w różnych formach, by mogły się dobrze rozwijać we wszystkich sferach życia.

Opracowała: Justyna Wyrzykowska